10 marca 2021

Z okazji Dnia Kobiet o Marii Skłodowskiej Curie


 Dzięki książce "Droga do Nobla" Ewy Nowak poznaliśmy sylwetkę Marii Skłodowskiej - Curie - wybitnej Polski, która żyła w czasach, kiedy nie było dla kobiet miejsca na uczelniach wyższych. Studiować mogli jedynie mężczyźni. Dziś to niewyobrażalne, więc dlatego warto o tym mówić, przypominać i doceniać to, że żyjemy w czasach równych praw. 

Pierwszoklasiści dowiedzieli się, że studiowała we Francji, że tam pracowała i założyła rodzinę. Odkryła pierwiastki promieniotwórcze - polon i rad, otrzymując za to dwie nagrody Nobla. Była pierwszą Polką, która ją otrzymała. Była patriotką, miała poczucie misji, nie doniosła sukcesów finansowych związanych ze swoimi odkryciami. Praca z materiałami promieniotwórczymi spowodowała chorobę naukowczyni. Dziś już wiemy, jakie zagrożenia i korzyści niosą promieniotwórcze pierwiastki, jak należy się zabezpieczać pracując w sferze promieniotwórczej. Można powiedzieć, że Maria Skłodowska - Curie przetestowała to na sobie. 

Warto poznawać sylwetki wybitnych Polek, bo to one współtworzyły naszą historię. Warto czytać książki o sławnych ludziach. Dziękuję Mateuszowi Łyskowi/Belfry bazgrolą za notatkę wizualną na temat Marii Skłodowskiej-Curie.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mistrzowie skakanki

 Jesteście wielcy! Gratuluję!