26 lutego 2021
Rok z kocicą Izabelą
25 lutego 2021
Wiosna w słoiku
Mamy już ogródek na parapecie okna, a teraz czas na wiosnę w słoiku. Przeczytaliśmy książkę "Fasola Eulalii", która krok po kroku wprowadziła nas w tematykę hodowli fasoli. czytając, uczniowie dochodzili do tego, co to będzie za wyzwanie.
W końcu założyliśmy hodowlę kilku odmian fasoli. Użyliśmy do tego słoiki z wodą, gazę i gumki recepturki. Wiemy, że fasoli to nasiona, z których wyrosną kolejne rośliny z korzeniem, łodygą, liśćmi oraz kwiatem. Czy nasza fasolka zakwitnie?
24 lutego 2021
Bądź jak Batman
Pierwszoklasiści dobrze znają Batmana. Wiedzą, jak wygląda i co robi. Wiedzą, że to dobry bohater. Dziś przeczytaliśmy krótką książeczkę odnoszącą się do tej postaci. Okazuje się, że każdy z nas może być Batmanem. Jeśli tylko będziemy czynić dobro... Jeśli będziemy pomagać bliskim... Jeśli będziemy pomagać innym...
Bądź jak Batman!
23 lutego 2021
Orły nad Londynem...
...czyli rzecz o Dywizjonie 303.
Przeczytaliśmy książkę Wojciecha Widłaka pt. "Orły nad Londynem". Dowiedzieliśmy się, że autor wielu naszych podręcznikowych czytanek oraz kilku książek dla dzieci jest historykiem.Czytam Sobie. Pierwsza Klasa!
Często czytamy w klasie. Poznaliśmy już wiele ciekawych książek dla dzieci. Tym razem w ramach akcji Czytam Sobie. Pierwsza Klasa! poznajemy kolejne opowieści.
Deklarując udział w programie otrzymaliśmy pakiet książek do klasy z serii Czytam sobie. Uczniowie mogą samodzielnie sięgać po książki i czytać w klasie w wolnej chwili. W programie jednak mamy za zadanie spotkania z książką w oparciu o materiały akcji.
Książka Marcina Barana pozwoliła nam utrwalić sposoby segregowania śmieci oraz kolory przypisane różnym grupom odpadów. Udało nam się odszyfrować hasło z wykreślanki i napisać trudne słowo RECYKLING.
Sortuj odpadki! Moja planeta zazna odrobiny spokoju!
To zdanie pierwszoklasiści przepisali do zeszytu. Takie ekoprzypominajki połączone z czytaniem bardzo lubimy!
Ogródek na parapecie okna
18 lutego 2021
Czas na doświadczenia
17 lutego 2021
Czas na zegary
Nadszedł czas na zegary. Większość dzieci bardzo dobrze radzi sobie z odczytywaniem godzin na zegarze, chociaż... Czasem zastanawiam się, jak długo jeszcze będziemy się uczyć odczytywania godzin na zegarze tradycyjnym, w czasach gdy wokół smartwatche oraz inne urządzenia...
No cóż, na razie uczymy się, poznajemy tradycyjny zegar ze wskazówkami, uczymy się zapisywania godzin. Pierwszy etap za nami: zapisujemy pełne godziny dwoma sposobami, poznajemy pojęcie: wpół do.... Mam nadzieję, że ten etap edukacji matematycznej będzie łatwy, lekki i przyjemny. Chociaż... nie dla wszystkich łatwy. Jutro ciąg dalszy.
Jeśli chcesz poćwiczyć, możesz to zrobić tutaj:
12 lutego 2021
W walentynkowym nastroju
Dziś walentynkowy piątek w naszej szkole. Wszystkie działania wiązały się z tematem walentynek, ale jednocześnie miały wymiar edukacyjny. Każdy pierwszoklasista otrzymał samoprzylepne serduszko, które nakleił na swoje ubranie. To znak, że świętujemy walentynki. Każde dziecko otrzymało też od wychowawczyni balon w kształcie serca. Trzeba było samodzielnie go nadmuchać. Niestety nie wszystkim się to udało. Niektórzy długo się nie poddawali i osiągnęli swój cel, inni szybko się poddali i zrezygnowali z wykonania zadania. Trzeba przyznać, że dziewczynki lepiej poradziły sobie z dmuchaniem balonu i większość samodzielnie nadmuchało balon. Chłopcom poszło dużo słabiej. Myślę, że trzeba trenować tę umiejętność. Z nadmuchanym balonem można było się pobawić i poeksperymentować.
Na matematyce było walentynkowe kodowanie, a na języku polskim wyrazów układanie. Było wycinanie serc z zastosowaniem osi symetrii oraz dyktando graficzne.
Zrealizowaliśmy też temat "Kiedy kogoś kochamy". Obejrzeliśmy film, z którego dowiedzieliśmy się, jak zwierzęta okazują sobie miłość. Uczniowie usłyszeli Bajkę o Ciepłym i Puchatym i dowiedzieli się, że miłość i pozytywne emocje uczucia trzeba rozdawać, aby mogły do nas wrócić. Zastanawialiśmy się czym jest miłość oraz poznawaliśmy języki miłości.
5 języków miłości według Garego Chapmana to:
- Kontakt fizyczny - przytulanie, głaskanie, usypianie, mocowanki, przepychanki np. podczas gry w piłkę.
- Wyznania słowne - miłe ciepłe słowa, zapewnienia o uczuciu.
- Wspólny czas - spacer, wspólne gotowanie, jazda samochodem, rozmowa
- Obdarowywanie prezentami
- Działania świadczące o uczuciu: codzienna troska, przygotowanie śniadania dziecku, sprawdzenie, czy dziecko się odpowiednio ubrało.
11 lutego 2021
Na matematyce
Brakuje nam działania i współdziałania. Brakuje nam zabaw matematycznych. Dziś taka namiastka. Matematyka z kartami. Pierwszoklasiści losowali dwie karty, zapisywali dodawanie i odejmowanie w zeszycie. Ci, którzy chcieli rozszerzyć zakres dodawali trzy liczby. Praca indywidualna, we własnym tempie. Dużo radości, bo dzieci są spragnione takich działań.
10 lutego 2021
08 lutego 2021
W walentynkowym nastroju
Walentynki to radosne święto. Święto, które przypomina nam o tym, jak ważna jest w życiu przyjaźń i miłość. Postanowiliśmy poświęcić więcej czasu na walentynkowe prace. Czas nadrobić nasze plastyczne zaległości z okresu zdalnego nauczania.
04 lutego 2021
Klasa 1 a dla Filipka
Dzisiaj było aż tyle! Miło widzieć takie zaangażowanie. To nasza wspólna pomoc dla Filipka! Dziękujemy!
-
Dziś na plastyce powstały prace z jaskółką. Inspiracja: http://krokotak.com/
-
Rozpoczęliśmy pracę nad książeczką o żabach. Poznaliśmy już najważniejsze informacje na temat życia i budowy ciała żab.