30 września 2020

Dzień Chłopaka w naszej klasie

Dziś święto wszystkich chłopaków. Nasi koledzy otrzymali medale, słodkości i niespodzianki. Dziękujemy dziewczynkom za pamięć! A naszym chłopakom życzymy radosnego świętowania.



29 września 2020

Mucha, czyli ...

 ... w jaki sposób ćwiczymy orientację przestrzenną.

Zabawy kubeczkowe

Kubeczki będziemy wykorzystywać do wielu działań w zakresie różnych edukacji. Zwłaszcza na matematyce do kodowania, tworzenia sekwencji, działań matematycznych, w geometrii itp. 

Dziś swobodne zabawy z kubeczkami, praca w grupach. To duży obszar obserwacji dla nauczyciela. I pierwsze wnioski: tam, gdzie współpraca kwitnie, tam piramida najwyższa.







Wrześniowa solenizantka

 Spełnienia marzeń!



25 września 2020

Liczymy trójkami

To, że właśnie dziś poznawaliśmy liczbę 3, nie oznacza, że mamy liczyć w zakresie 3. My liczyliśmy trójkami w zakresie 18. Można powiedzieć, że wprowadziliśmy mnożenie. Kto zapamiętał liczby, zna już tabliczkę mnożenia przez 3, odliczając: 3, 6, 9, 12, 15, 18 ...

I do opisu TRZY zdjęcia: 


A ponadto za nami wiele działań matematycznych z użyciem 18 liczmanów.

24 września 2020

Czas na kalendarz

 Rozpoczynamy pracę z kalendarzem. Czytanie kalendarza oraz obliczenia kalendarzowe to ważna sprawa. Rozpoczynamy więc w klasie pierwszej. Dziś uczniowie otrzymali kalendarz września. Mieli pokolorować litery w wyrazie WRZESIEŃ, tak, aby zapamiętać nazwę nazwę miesiąca. Powtórzyliśmy (wyrecytowaliśmy) wszystkie miesiące z uwzględnieniem ich kolejności (używaliśmy palców). Na czerwono oznaczyliśmy niedziele. Zaznaczyliśmy serduszkiem urodziny Julki oraz Wiktorii. Oznaczyliśmy pierwszy dzień jesieni. Wykreśliliśmy dni, które już za nami. Ile dni września przed nami? Ile razy pójdziemy do szkoły we wrześniu?



Jesienna mandala

 Jesienna mandala to sposób na relaks i ćwiczenia manualne. Użycie mazaków i kredek. Rysowanie po śladzie. Kontury. Indywidualne wizje kolorystyczne. Niektórzy malowali w ciszy i skupieniu. Inni nie. Niektórzy w dobrym tempie, niektórzy zabrali swoje prace do domu. Jednym słowem pierwsza klasa!




23 września 2020

Piszemy

 Codziennie wykonujemy ćwiczenia w pisaniu. Dziś trenowaliśmy pisanie cyfr oraz łączeń liter. Tabliczki suchościeralne są bardzo przydatne.




22 września 2020

Na matematyce gramy w gry

Gry to ważny element edukacji matematycznej. Sprzyjają większej indywidualizacji pracy i dają poczucie dobrej zabawy. Dziś ścigały się zwierzątka, a nie uczniowie. Dzieci za to liczyły oczka dwóch kostek, czyli dodawały w zakresie 12.


21 września 2020

Podwórkowa matematyka

Mierzenie odległości krokami oraz stopami. Zapisywanie swoich wyników w dowolny sposób. Porównywanie wyników. Dużo działań matematycznych na świeżym powietrzu.

11 września 2020

Już potrafimy!

 Muzyka. Rytm. Koncentracja. Koordynacja wzrokowo-ruchowa. Aktywizacja obu półkul mózgowych.

Gdzie spędzaliśmy wakacje?

 Dziś wszyscy uczniowie potrafili podać nazwę miejscowości, w której spędzali wakacje. Informacje na ten  temat wykorzystaliśmy na matematyce. Stworzyliśmy wykres/diagram słupkowy, w którym zebraliśmy informacje, gdzie dzieci spędziły wakacje: za granicą, nad polskim morzem, w innym miejscu w Polsce lub w domu.


Lekcję matematyki poświęciliśmy na odczytywanie diagramu, porównywanie liczb, sumowanie itp. Uczniowie odpowiadali na następujące pytania:

  • Ile dzieci spędziło wakacje w Polsce?
  • Ile dzieci spędziło wakacje za granicą?
  • Ile dzieci spędziło wakacje w Polsce, ale nie w domu?
  • O ile więcej dzieci było nad morzem niż w domu?
  • O ile więcej dzieci spędziło wakacje nad morzem niż w innym miejscu w Polsce?
Dużo pytań, dużo myślenia, liczenia, kombinowania. Takie lekcje lubię! Mózgi parują.

10 września 2020

Czas na literki

Rozpoczynamy przygodę z literkami. Wcale nie jest łatwo. Niektórzy uczniowie rysują literę od dołu do góry, w niewłaściwym  kierunku. Utrwalone nawyki trudno zmienić. Pracowaliśmy nad tym. Niektórzy palcem po śladzie wielokrotnie utrwalali kierunek pisania. Ćwiczyliśmy pisanie litery o na tabliczkach suchościeralnych. 

Oto dzisiejsza mistrzyni literki o:



Zrozumieć symetrię

 Najpierw na podłodze uczniowie układali symetryczny obraz z przedmiotów dostępnych w sali.


Następnie na tabliczkach suchościeralnych rysowali figury symetryczne. 
Jak poszło pierwszoklasistom?





09 września 2020

Tabliczki w ruch

 Mamy już  tabliczki suchościeralne. Dziś wykorzystaliśmy je do dyktand graficznych, które idą pierwszoklasistom coraz lepiej. Dla nielicznych komendy w prawo, w lewo stanowią jeszcze problem. Trzeba trenować.



08 września 2020

Gdzie ten komputer?


 Pierwsze zajęcia w pracowni komputerowej są dla dzieci i nauczyciela bardzo trudne. Poznanie nowego miejsca i sprzętu oraz zasad korzystania z niego zajmuje sporo czasu. 

Dziś pierwszoklasiści uczyli się nazywać poszczególne części sprzętu -komputer, monitor, klawiatura, myszka. Uczyli się załączać i wyłączać komputer. Poznali login i hasło do zalogowania. Niestety, nasze klasowe nie zostało jeszcze ustawione. Dowiedzieli się, jak prawidłowo wylogowywać się i wyłączać komputer. Uczniowie pracowali w parach. Niektórym się udało. Ufff... Czeka nas jeszcze wiele pracy.

P.S. Zdjęcia z lekcji brak. Nauczyciel był tak zaangażowany, że nie zdążył zrobić.


Matematyka to nie tylko liczby

 Matematyka to wiele różnych umiejętności, a nie tylko działania na liczbach. Jesteśmy w takim momencie edukacji, kiedy w niewielkim stopniu zajmujemy się liczbami. Kładziemy za to nacisk na wspieranie rozwoju umysłowego dziecka poprzez: ćwiczenia ruchowe utrwalające orientację w schemacie własnego ciała. Nie wszyscy pierwszoklasiści automatycznie wskazują prawą i lewą stronę. Poprzez zabawy muzyczno-ruchowe doskonalimy koordynację wzrokowo- ruchową oraz wyczucie rytmu, co pozwala na usprawnianie obu półkul mózgowych. Zajmujemy się klasyfikacją przedmiotów według kilku cech. 


Dzieci poznały proste sudoku. Utrwalamy też orientację na kartce papieru oraz uważność poprzez dyktanda graficzne.


  Przed nami wiele matematycznych wyzwań.

03 września 2020

Po co nam szlaczki?

 Dziś uczniowie otrzymali do wykonania kartę pracy z wygenerowanymi szlaczkami. Wykonywali ją na lekcji. Obserwując pracę pierwszoklasistów, mogłam przeprowadzić diagnozę wstępną:

  • poznać tempo pracy dzieci,
  • zaobserwować, czy uczniowie mają prawidłowe narzędzia do pisania oraz czy chwyt jest prawidłowy,
  • czy nacisk jest mocny, czy słaby
  • zaobserwować, jak ułożone są ręce dziecka (na stoliku) podczas pisania,
  • zaobserwować, czy postawa ciała podczas pisania jest prawidłowa i na bieżąco ją korygować,
  • zbadać poziom koncentracji, skupienia i uważności
Tak więc zwykłe staromodne szlaczki to bardzo ważne narzędzie diagnostyczne.





Bezpieczna szkoła

 W środę dużo czasu poświęciliśmy na omówienie spraw związanych z bezpieczeństwem. Pan policjant przypomniał pierwszoklasistom o bezpiecznym zachowaniu na ulicy oraz o ważnych sprawach związanych z koronawirusem.



Ponadto uczniowie zapoznali się z poniższymi zasadami.


Bezpieczna szkoła autorstwa skrzypiec.beata

Już w szkole

 1 września 2020 roku klasa 1 a rozpoczęła edukację w Szkole Podstawowej w Piasku. Nasze spotkanie było kameralne, ale udało nam się wykonać pamiątkowe zdjęcie.



Mistrzowie skakanki

 Jesteście wielcy! Gratuluję!